Lemezlovasképzés indult a Pécsi Tudományegyetemen: öt hallgató tanulhatja ki a mesterséget a szemeszter alatt. A szakma azonban aggódik a tematika miatt, a hazai szövetség szívesen működne együtt néhány oktatási intézménnyel.

Szakmai aggályokat vet fel a Pécsi Egyetemen indított lemezlovasképzés a közösségi oldalakon tett bejegyzések tanúsága alapján több hazai dj véleménye szerint. A magyar lemezlovasok és klubok vezetői nem feltétlenül tartják jó iránynak, ha egy tanfolyamot végzett, három éves szakmai múlttal rendelkező fiatalember vezeti a kurzust.

Nyugtalanságukat korántsem a konkurenciától való félelem okozza, sokkal inkább attól tartanak, hogy mennyire tanulható meg egy féléves kurzus során, tapasztalatok hiányában ez a szakma. Kérdésként vetődik fel bennük, hogy Somodi Imre, a kurzus vezetője vajon eléggé kvalifikált-e a tanításhoz.

Illusztráció - Avicii (Tim Bergling) svéd lemezlovas koncertje a Balaton Soundon. (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

Illusztráció – Avicii (Tim Bergling) svéd lemezlovas koncertje a Balaton Soundon. (Fotó: MTI/Mohai Balázs)

A Dj Szövetség – Magyar Lemezlovas Egyesület kommunikációért felelős alelnöke, Gángó Krisztián a hirado.hu-nak elmondta, hogy a szövetség minden hasonló kezdeményezést örömmel fogad. Véleményt azonban nem tudnak alkotni a fakultatív kurzusról, mivel annak tematikáját nem ismerik. Sem az egyetem, sem a képzést vezető nem kereste fel szakmai egyeztetés vagy együttműködés céljából őket.

Gángó Krisztián hozzátette, a dj-szakma nem csak a zenék mixeléséről szól. Szükség van alapvető jogi ismeretekre, hogy a későbbiek során minden lemezlovas teljesen legálisan végezhesse tevékenységét. Valamint a West Balkán baleset óta különös hangsúlyt fektetnek a biztonsági és műszaki ismeretek elsajátítására is.

A jelenlegi tagok közül többen már régóta oktatnak, mint például Várkonyi Attila, azaz DJ Dominique, aki egyetemi docensi címmel is rendelkezik, és több felsőoktatási intézményben óraadó tanár – nem zenei témában -, vagy Nyújtó Sándor alias Dj Newl, aki több, OKJ-s képzést adó DJ iskolában is tanított már. De például a szervezet másik alelnöke, Spiegelhalter László (Spigiboy) is tanári végzettséget szerzett – magyarázta a kommunikációs vezető.

Somodi Imre egyébként nem tagja a több mint ezer főt számláló Egyesületnek.

A Pécsi Tudományegyetemen február 9-én indult az egy féléves lemezlovas-képzés. Dr. Hatvani Zsolt, a Szentágothai János Szakkollégium igazgatója honlapunknak elmondta, hogy kizárólag a Természettudományi kar diákjai között hirdették meg a kurzust, így is többszörös túljelentkezés volt. Az első szemeszteren végző öt diák diplomát még nem, de egy tanúsítványt és néhány kreditet kapnak majd a tanfolyam végén. A jelentkezéshez nem volt szükség semmilyen előképzettségre.

Az ötlet egy helyi Dj-től, Somodi Imrétől származik, aki saját elmondása szerint országos versenyeken ért el helyezéseket, neves szórakozóhelyeken lépett fel, valamint a pécsi Szenes Klub rendszeres lemezlovasa. A hangtechnikát és technikai eszközöket is ő biztosítja a gyakorlati órákra. A szakkollégium igazgatója felkarolta a kezdeményezést, megszervezte a képzést, és helyet adott a tömbösített óráknak. Dr. Hatvani Zsolt megjegyezte, hogy a szemeszter tematikájáról a tudományos tanáccsal konzultáltak, akik száz százalékban támogatták az elgondolást.

Az első órán felmérték a hallgatók alapvető készségeit és bevezetést kaptak a ritmus- és az ütemtartásba is. A tervek szerint megismerhetik, mennyire nehéz, komoly munka folyik a pult mögött: tananyag lesz a mixelés, a különböző effektek és még scratchelni is megtanulhatnak – tette hozzá az igazgató. A gyakorlati képzésen felül kitérnek a szerzői jogok használatára és a zenetörténetre is. Fellépési lehetőséget ugyan nem biztosítanak a diákok számára, csupán egy záróvizsgát tartanak majd a helyi Szenes Klubban, ahová a tervek szerint ismert, magyar dj-ket is meghívnak.





A teljes cikk ide kattintva olvasható el